| Internal Part Number | EIS-MRF7S21170HR5 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RF Devices 01/Jul/2010 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | RF FETs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Transistor Type | LDMOS | |
| Frequency | 2.11GHz | |
| Gain | 16dB | |
| Voltage - Test | 28V | |
| Current Rating | 10µA | |
| Noise Figure | - | |
| Current - Test | 1.4A | |
| Power - Output | 50W | |
| Voltage - Rated | 65V | |