NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRF8P20165WHR3
MRF8P20165WHR3 picture photo
Mfg. Part Number
MRF8P20165WHR3
Brief Description
FET RF LDMOS 28V 550MA NI780-4
Datasheet Download
MRF8P20165WHR3.pdf
Availability of MRF8P20165WHR3
QUANTITY
MRF8P20165WHR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF8P20165WHR3
Internal Part NumberEIS-MRF8P20165WHR3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency1.98GHz ~ 2.01GHz
Gain14.8dB
Voltage - Test28V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test550mA
Power - Output37W
Voltage - Rated65V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF8P20165WHR3
MRF8P20165WHR3 Details Description
Related parts for MRF8P20165WHR3
TERMINAL SHROUDS 400A 600V datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B 48TQFP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TWNTB 50W.120V.60HZ.FLOR.FDTHRU datasheet.pdf
D4F-202-1D datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC PWR AMP MMIC 1W 32SMD datasheet.pdf