NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MRF8P20165WHR3
MRF8P20165WHR3 picture photo
Mfg. Part Number
MRF8P20165WHR3
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
FET RF LDMOS 28V 550MA NI780-4
Datasheet Download
MRF8P20165WHR3.pdf
Availability of MRF8P20165WHR3
QUANTITY
MRF8P20165WHR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF8P20165WHR3
Internal Part NumberEIS-MRF8P20165WHR3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency1.98GHz ~ 2.01GHz
Gain14.8dB
Voltage - Test28V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test550mA
Power - Output37W
Voltage - Rated65V