Vishay/BCcomponents MRS16000C1004FC100
MRS16000C1004FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1004FC100
Brief Description
RES 1M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1004FC100.pdf
Availability of MRS16000C1004FC100
QUANTITY
MRS16000C1004FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1004FC100
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1004FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1004FC100
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1004FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1004FC100 Details Description
Related parts for MRS16000C1004FC100
RES ARRAY 5 RES 390K OHM 6SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
ASSY DDR 200P 5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf
SHEET COPPER FL 19.1MM SQ 250/PK datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .100 STR datasheet.pdf