Vishay/BCcomponents MRS16000C1009FCT00
MRS16000C1009FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1009FCT00
Brief Description
RES 10 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1009FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1009FCT00
QUANTITY
MRS16000C1009FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1009FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1009FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1009FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1009FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1009FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1009FCT00
SWITCH DETECT SPST R/A .1A 50V datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GRIP-MALE STRAIN RELIEF 1" STR datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.75V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf
FUSE LK CPS T 140A NRB 23" datasheet.pdf