Vishay/BCcomponents MRS16000C1339FCT00
MRS16000C1339FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1339FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.3 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1339FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1339FCT00
QUANTITY
MRS16000C1339FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1339FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1339FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1339FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1339FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1339FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1339FCT00
CONN PIN SOLDER CPC GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 80MM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf