Vishay/BCcomponents MRS16000C1629FRP00
MRS16000C1629FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1629FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1629FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1629FRP00
QUANTITY
MRS16000C1629FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1629FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1629FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1629FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1629FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1629FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1629FRP00
PILOT LIGHT 5V LED RECT BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ1 M16 datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf