Vishay/BCcomponents MRS16000C1692FCT00
MRS16000C1692FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1692FCT00
Brief Description
RES 16.9K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1692FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1692FCT00
QUANTITY
MRS16000C1692FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1692FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1692FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1692FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1692FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1692FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1692FCT00
RES 0.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 400 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf