Vishay/BCcomponents MRS16000C1802FC100
MRS16000C1802FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1802FC100
Brief Description
RES 18K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1802FC100.pdf
Availability of MRS16000C1802FC100
QUANTITY
MRS16000C1802FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1802FC100
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1802FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1802FC100
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1802FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1802FC100 Details Description
Related parts for MRS16000C1802FC100
RES 750 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.55V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 50 CONTA datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 80MA SSM datasheet.pdf
DIMMING SENSOR W/DAYLIGHTING WHT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf