Vishay/BCcomponents MRS16000C1821FCT00
MRS16000C1821FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1821FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1821FCT00.pdf
Availability of MRS16000C1821FCT00
QUANTITY
MRS16000C1821FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1821FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1821FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1821FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1821FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1821FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C1821FCT00
TERM BLOCK RCPT 8POS 7MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CABLE RCA MALE - SINGLE END 6FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 15W D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
SCZ 3.81/09/180F SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf