Vishay/BCcomponents MRS16000C1829FRP00
MRS16000C1829FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1829FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1829FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1829FRP00
QUANTITY
MRS16000C1829FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1829FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1829FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1829FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1829FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1829FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1829FRP00
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
IC PWR MEASUREMENT AC 68SQFN datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.410" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf