Vishay/BCcomponents MRS16000C1829FRP00
MRS16000C1829FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1829FRP00
Brief Description
RES 18.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1829FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1829FRP00
QUANTITY
MRS16000C1829FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1829FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1829FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1829FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1829FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1829FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1829FRP00
CONN HEADER 6POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERT SYN FET DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 3.08V 10-UDFN datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf