Vishay/BCcomponents MRS16000C2003FRP00
MRS16000C2003FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C2003FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C2003FRP00.pdf
Availability of MRS16000C2003FRP00
QUANTITY
MRS16000C2003FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C2003FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C2003FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C2003FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C2003FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C2003FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C2003FRP00
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-QSOP datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FILTER VIDEO 6CH HD/SD 16QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.090" datasheet.pdf