Vishay/BCcomponents MRS16000C2400FCT00
MRS16000C2400FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C2400FCT00
Brief Description
RES 240 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C2400FCT00.pdf
Availability of MRS16000C2400FCT00
QUANTITY
MRS16000C2400FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C2400FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C2400FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C2400FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C2400FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C2400FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C2400FCT00
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TEST KIT MTRJ SM JACK - ST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 16W datasheet.pdf
RCPT FEMALE 3POS RECT FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf