Vishay/BCcomponents MRS16000C2941FCT00
MRS16000C2941FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C2941FCT00
Brief Description
RES 2.94K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C2941FCT00.pdf
Availability of MRS16000C2941FCT00
QUANTITY
MRS16000C2941FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C2941FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C2941FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C2941FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C2941FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C2941FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C2941FCT00
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 3.8A 130 MOHM TH datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 70MA 19 OHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX SGL T1/E1/J1 3.3V 68PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf