Vishay/BCcomponents MRS16000C3300FRP00
MRS16000C3300FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C3300FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C3300FRP00.pdf
Availability of MRS16000C3300FRP00
QUANTITY
MRS16000C3300FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C3300FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C3300FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C3300FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C3300FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C3300FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C3300FRP00
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 40POS datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT 14AWG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.4A 64.8 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf