Vishay/BCcomponents MRS16000C3900FCT00
MRS16000C3900FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C3900FCT00
Brief Description
RES 390 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C3900FCT00.pdf
Availability of MRS16000C3900FCT00
QUANTITY
MRS16000C3900FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C3900FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C3900FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C3900FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C3900FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C3900FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C3900FCT00
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RCPT FOR MOX TERM 12POS datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DOUBLE M30 SHORT M12 CN PNP NC datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf