Vishay/BCcomponents MRS16000C3902FRP00
MRS16000C3902FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C3902FRP00
Brief Description
RES 39K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C3902FRP00.pdf
Availability of MRS16000C3902FRP00
QUANTITY
MRS16000C3902FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C3902FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C3902FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C3902FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C3902FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C3902FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C3902FRP00
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf