Vishay/BCcomponents MRS16000C4702FCT00
MRS16000C4702FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4702FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4702FCT00.pdf
Availability of MRS16000C4702FCT00
QUANTITY
MRS16000C4702FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4702FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4702FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4702FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4702FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4702FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C4702FCT00
COMPUTER SINGLE BOARD BL2100 datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 2A TUMT3 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND ORANGE datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 880MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf