Vishay/BCcomponents MRS16000C4709FCT00
MRS16000C4709FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4709FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4709FCT00.pdf
Availability of MRS16000C4709FCT00
QUANTITY
MRS16000C4709FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4709FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4709FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4709FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4709FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4709FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C4709FCT00
SWITCH TAPE SEAL 3 POS SMD 50V datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 2A 1000V BR-8D datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 45A 8PQFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf