Vishay/BCcomponents MRS16000C4751FRP00
MRS16000C4751FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C4751FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C4751FRP00.pdf
Availability of MRS16000C4751FRP00
QUANTITY
MRS16000C4751FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C4751FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C4751FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C4751FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C4751FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C4751FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C4751FRP00
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
POT 2.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
TL8018 OPTIONAL FLEX ACTUATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -110V 50QFN datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf