Vishay/BCcomponents MRS16000C5101FRP00
MRS16000C5101FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C5101FRP00
Brief Description
RES 5.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C5101FRP00.pdf
Availability of MRS16000C5101FRP00
QUANTITY
MRS16000C5101FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C5101FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C5101FRP00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C5101FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C5101FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C5101FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C5101FRP00
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
IC SYNC BUCK PWM CONV 28-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf