Vishay/BCcomponents MRS16000C5101FRP00
MRS16000C5101FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C5101FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C5101FRP00.pdf
Availability of MRS16000C5101FRP00
QUANTITY
MRS16000C5101FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C5101FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C5101FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C5101FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C5101FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C5101FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C5101FRP00
VARISTOR 135V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
GDT 300V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
UM1866 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf