Vishay/BCcomponents MRS16000C5119FRP00
MRS16000C5119FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C5119FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C5119FRP00.pdf
Availability of MRS16000C5119FRP00
QUANTITY
MRS16000C5119FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C5119FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C5119FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C5119FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C5119FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C5119FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C5119FRP00
JUMPER-H1505TR/A3049W/H1505TR 6" datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 28.96MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 43MM datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 145MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf