Vishay/BCcomponents MRS16000C5119FRP00
MRS16000C5119FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C5119FRP00
Brief Description
RES 51.1 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C5119FRP00.pdf
Availability of MRS16000C5119FRP00
QUANTITY
MRS16000C5119FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C5119FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C5119FRP00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C5119FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C5119FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C5119FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C5119FRP00
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLIP NANO GRAY datasheet.pdf
IC TERMINATOR SCSI 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPED 33POS datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 168K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CABLE OPT 4X10GBPS QSFP 25M datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf