Vishay/BCcomponents MRS16000C5499FRP00
MRS16000C5499FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C5499FRP00
Brief Description
RES 54.9 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C5499FRP00.pdf
Availability of MRS16000C5499FRP00
QUANTITY
MRS16000C5499FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C5499FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C5499FRP00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C5499FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C5499FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C5499FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C5499FRP00
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 36.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 1.1 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
BOARD 8051 READY datasheet.pdf
CHISEL 90 3.0MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 3POS SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SHAFT COMPACT 320MM datasheet.pdf