Vishay/BCcomponents MRS16000C5629FCT00
MRS16000C5629FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C5629FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C5629FCT00.pdf
Availability of MRS16000C5629FCT00
QUANTITY
MRS16000C5629FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C5629FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C5629FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C5629FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C5629FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C5629FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C5629FCT00
AC/DC CONVERTER 5V 24V 120W datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC SMA datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YELLOW SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
SCREWDRIVER CORDLESS W/CASE 1PC datasheet.pdf
D SUB MIXED MA SOLDER/CRIMP COAX datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf