Vishay/BCcomponents MRS16000C6042FCT00
MRS16000C6042FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C6042FCT00
Brief Description
RES 60.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C6042FCT00.pdf
Availability of MRS16000C6042FCT00
QUANTITY
MRS16000C6042FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C6042FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C6042FCT00
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C6042FCT00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C6042FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C6042FCT00 Details Description
Related parts for MRS16000C6042FCT00
CAP TANT 47UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN IDC 5POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 12POS ORG datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 4000K 80CRI datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
6800UF 35V 22X40 datasheet.pdf