Vishay/BCcomponents MRS16000C6808FRP00
MRS16000C6808FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C6808FRP00
Brief Description
RES 6.8 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C6808FRP00.pdf
Availability of MRS16000C6808FRP00
QUANTITY
MRS16000C6808FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C6808FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C6808FRP00
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C6808FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C6808FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C6808FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C6808FRP00
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf