Vishay/BCcomponents MRS25000C1000FC100
MRS25000C1000FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1000FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1000FC100.pdf
Availability of MRS25000C1000FC100
QUANTITY
MRS25000C1000FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1000FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1000FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1000FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1000FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1000FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1000FC100
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 26V 15W TO272-16GW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
BATTERY HOLDER CR123A THRU MT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf