Vishay/BCcomponents MRS25000C1004FCT00
MRS25000C1004FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1004FCT00
Brief Description
RES 1M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1004FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1004FCT00
QUANTITY
MRS25000C1004FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1004FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1004FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1004FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1004FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1004FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1004FCT00
OSC XO 33.8688MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 604MA 550 MOHM datasheet.pdf
EMI/RFI SUPPRESSORS & FERRITES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf