Vishay/BCcomponents MRS25000C1005FCT00
MRS25000C1005FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1005FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1005FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1005FCT00
QUANTITY
MRS25000C1005FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1005FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1005FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1005FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1005FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1005FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1005FCT00
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MAX-LOC F4 1 .625-.750" STR datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf