Vishay/BCcomponents MRS25000C1050FRP00
MRS25000C1050FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1050FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1050FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1050FRP00
QUANTITY
MRS25000C1050FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1050FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1050FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1050FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1050FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1050FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1050FRP00
IC CPLD 128MC 7NS 132BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 7.5MM datasheet.pdf
SITE LICENSE IP CORE HIGIG ECP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf