Vishay/BCcomponents MRS25000C1050FRP00
MRS25000C1050FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1050FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1050FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1050FRP00
QUANTITY
MRS25000C1050FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1050FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1050FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1050FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1050FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1050FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1050FRP00
CONN PLUG 16 POS .100 TIN DIP datasheet.pdf
CUPPED DUAL CBS TEARDROP 3/8" datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HSG DR FL POLZ 16POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V NP0 1812 datasheet.pdf