Vishay/BCcomponents MRS25000C1102FCT00
MRS25000C1102FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1102FCT00
Brief Description
RES 11K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1102FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1102FCT00
QUANTITY
MRS25000C1102FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1102FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1102FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1102FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1102FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1102FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1102FCT00
CONN RECEPT 80POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
ARRAY LED IMS LUXEON I/III/V datasheet.pdf
040 H/D-3 PLUG HSG ASSY 17P datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf