Vishay/BCcomponents MRS25000C1138FRP00
MRS25000C1138FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1138FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1138FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1138FRP00
QUANTITY
MRS25000C1138FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1138FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1138FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1138FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1138FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1138FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1138FRP00
JUMPER-H1503TR/A3048V/H1501TR 6" datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V 267MA UNREGUL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 120W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SAC-4P-MS/ 2 0-186 SCO datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V T/H datasheet.pdf