Vishay/BCcomponents MRS25000C1158FCT00
MRS25000C1158FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1158FCT00
Brief Description
RES 1.15 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1158FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1158FCT00
QUANTITY
MRS25000C1158FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1158FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1158FCT00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1158FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1158FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1158FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1158FCT00
IC DAS 12BIT 100KSPS 40-DIP datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 20WQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N CH 100V 62A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
GT 4C 4#4 SKT RECP LINE datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf