Vishay/BCcomponents MRS25000C1180FC100
MRS25000C1180FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1180FC100
Brief Description
RES 118 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1180FC100.pdf
Availability of MRS25000C1180FC100
QUANTITY
MRS25000C1180FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1180FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1180FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1180FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1180FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1180FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1180FC100
CAP CER 560PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 12K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 15UF 25V 2917 datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5U 1206 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf