Vishay/BCcomponents MRS25000C1182FCT00
MRS25000C1182FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1182FCT00
Brief Description
RES 11.8K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1182FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1182FCT00
QUANTITY
MRS25000C1182FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1182FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1182FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1182FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1182FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1182FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1182FCT00
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf