Vishay/BCcomponents MRS25000C1188FCT00
MRS25000C1188FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1188FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1188FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1188FCT00
QUANTITY
MRS25000C1188FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1188FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1188FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1188FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1188FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1188FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1188FCT00
CONN RING TONGUE 18-16AWG #3/8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf