Vishay/BCcomponents MRS25000C1188FCT00
MRS25000C1188FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1188FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1188FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1188FCT00
QUANTITY
MRS25000C1188FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1188FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1188FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1188FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1188FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1188FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1188FCT00
IC DAC 14BIT OCTAL V-OUT 44MQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
TIMR SS SLIM-MULTI DPST-NO 24VDC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 150VAC datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 200 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SC-70 datasheet.pdf