Vishay/BCcomponents MRS25000C1201FCT00
MRS25000C1201FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1201FCT00
Brief Description
RES 1.2K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1201FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1201FCT00
QUANTITY
MRS25000C1201FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1201FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1201FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1201FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1201FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1201FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1201FCT00
RES 56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 160W TO3P datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123F datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf