Vishay/BCcomponents MRS25000C1203FCT00
MRS25000C1203FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1203FCT00
Brief Description
RES 120K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1203FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1203FCT00
QUANTITY
MRS25000C1203FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1203FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1203FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1203FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1203FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1203FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1203FCT00
TRANSF ADSL 100:25 OHM 1MH SMT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47KOHM 5% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 37A 1.8 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.3A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
16 KEYPAD REAR MOUNT. ENGLISH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V LFPAK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC datasheet.pdf
128M MDDR X32 166MHZ 65NM datasheet.pdf