Vishay/BCcomponents MRS25000C1242FRP00
MRS25000C1242FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1242FRP00
Brief Description
RES 12.4K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1242FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1242FRP00
QUANTITY
MRS25000C1242FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1242FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1242FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1242FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1242FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1242FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1242FRP00
IC PHASE LOCK LOOP CMOS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" SATA datasheet.pdf