Vishay/BCcomponents MRS25000C1271FC100
MRS25000C1271FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1271FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1271FC100.pdf
Availability of MRS25000C1271FC100
QUANTITY
MRS25000C1271FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1271FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1271FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1271FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1271FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1271FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C1271FC100
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT363 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
Crystal 14.46366MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 105°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 336 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SAFETY MAT 400X300MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO216AA datasheet.pdf