Vishay/BCcomponents MRS25000C1271FRP00
MRS25000C1271FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1271FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1271FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1271FRP00
QUANTITY
MRS25000C1271FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1271FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1271FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1271FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1271FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1271FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1271FRP00
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 30POS datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CC1111F32RSPRG3 datasheet.pdf
IC DECADE COUNTR/DIVIDER 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf