Vishay/BCcomponents MRS25000C1542FCT00
MRS25000C1542FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1542FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1542FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1542FCT00
QUANTITY
MRS25000C1542FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1542FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1542FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1542FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1542FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1542FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1542FCT00
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG UNIV PM 5POS HDR 15MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf