Vishay/BCcomponents MRS25000C1549FCT00
MRS25000C1549FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1549FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1549FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1549FCT00
QUANTITY
MRS25000C1549FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1549FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1549FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1549FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1549FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1549FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1549FCT00
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
OSC XO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.1A 22 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V 10% BP 1210 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 4.76"L X 23.62"W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED BEACON, CLEAR, 24VDC, M22 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf