Vishay/BCcomponents MRS25000C1629FCT00
MRS25000C1629FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1629FCT00
Brief Description
RES 16.2 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1629FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1629FCT00
QUANTITY
MRS25000C1629FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1629FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1629FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1629FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1629FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1629FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1629FCT00
IDC CABLE - MSC20K/MC20M/MCG20K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23L-6 datasheet.pdf
IC PWR MGMT LI-ION SYST 40WQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 511K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf