Vishay/BCcomponents MRS25000C1692FRP00
MRS25000C1692FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1692FRP00
Brief Description
RES 16.9K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1692FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1692FRP00
QUANTITY
MRS25000C1692FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1692FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1692FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1692FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1692FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1692FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1692FRP00
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MCU 8BIT 60KB FLASH/ROM 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MICRO-C FEMLE RECPT 8/C SPKEY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 83MM datasheet.pdf
9+9 WAY MALE CRIMP L/BORE + JS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
100000UF 100V 76X220MM 85C 15000 datasheet.pdf